Hormony tarczycy i ich charakterystyka

0
1523
Hormony tarczycy
reklama

Jeżeli jesteś ciągle zmęczony, a także miewasz częste zaburzenia emocjonalne lub czujesz się senny w ciągu dnia po przespanej nocy, to warto dowiedzieć się więc na temat hormonów tarczycy. Te oznaki mogą być objawem, który wskazuje na choroby tarczycy. Zaburzenia funkcjonowania tego gruczołu dotyczą coraz większej grupy osób. Jednak zaburzenia te często nie są rozpoznawane lub nie dają żadnych charakterystycznych objawów. Warto dowiedzieć się jakie znaczenie dla zdrowia mają hormony tarczycy i jakie pełnią funkcje w organizmie. Dziś zajmiemy się charakterystyką tych hormonów, a także odpowiemy sobie na wiele pytań na temat tarczycy i chorób związanych z zaburzeniami pracy gruczołu.

Tarczyca i hormony tarczycy, o czym musisz wiedzieć?

Tarczyca jest niewielkim gruczołem, który znajduje się w organizmie człowieka. Jest ona zlokalizowana z przodu szyki, w jej dolej części. Wielu osobom tarczyca przypomina wyglądem motyla. Gruczoł ten zbudowany jest z dwóch płatów, które są złączone ze sobą wąską cieśnią, która znana jest również pod nazwą węzina. Gruczoł ten poprzez komórki pęcherzykowe odpowiedzialny jest za produkowanie ważnych dla naszego zdrowia hormonów tarczycy. Jest to tyroksyna, a tajże trijodotyronina. Dodatkowo jej komórki okołopęcherzykowe są odpowiedzialne za produkcję kalcytoniny, czyli związku, który ma za zadanie regulować pracę nerek, a także wpływać na równowagę gospodarki wapniowo-fosforowej.

Nad prawidłowym działaniem całego układu hormonalnego czuwa przysadka mózgowa. Ma ona za zadanie sterować działaniem poszczególnych gruczołów, w tym również ważnej tarczycy. Przysadka mózgowa za pomocą hormonu TSH pobudza pracę tarczycy do produkowania hormonów. A hormony tarczycy są odpowiedzialne za regulowanie wydzielania TSH. Dzięki temu, że w organizmie utrzymuje się stężenie ujemne zwrotne, to możliwe jest utrzymanie prawidłowej pracy całej gospodarki hormonalnej w ustroju.

Nie wiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale hormony tarczycy i gruczoł odpowiedzialny za ich wydzielanie ma bardzo dużo funkcji. Przede wszystkim wpływają one na prawidłowy rozwój całego organizmu. Odpowiadają a właściwy przebieg procesów związanych z dojrzewaniem, a także są niezbędnym elementem, który stymuluje wzrost. Hormony tarczycy są odpowiedzialne za regulowanie pracy układu nerwowego, a także układu kostnego. Mają one również wpływ na gospodarkę wodą, lipidową i wapniowo-fosforową. Warto również zaznaczyć, że mają one wpływ na wszystkie procesy metaboliczne.

Hormony tarczycy i ich rodzaje

Tarczyca jest odpowiedzialna za wydzielanie tyroksyny i trijodotyroniny. Zadaniem tych hormonów, jest regulacja, a także kontrolowanie niemal wszystkich procesów, które zachodzą w organizmie człowieka. Hormony tarczycy odpowiedzialne są za między innymi:

  • Przemianę węglowodanów,
  • Trawienie białek,
  • Tworzenie i przyswajanie witamin,
  • Przemianę lipidów.

Wpływają one również na procesy związane z dojrzewaniem komórek. Są odpowiedzialne za regulowanie temperatury ciał. Prawidłowa praca hormonów tarczycy opiera się na regulowaniu procesów zachodzących w ustroju. Tarczyca ma zaś za zadanie wydzielać hormony w takich ilościach, by nie było ich za dużo, a także by ich stężenie nie było za niskie. Jeżeli hormony tarczycy są wydzielane w nieodpowiednich stężeniach, to może dojść do poważnych zaburzeń w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Pojawić się mogą liczne zaburzenia metabolizmu, a także problemy zdrowotne. Najczęściej pojawia się problem z niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy.

W budowie, a także w procesie wydzielania hormonów tarczycy dużą rolę gra jod. Jest to związek, który nie występuje naturalnie w organizmie człowieka, dlatego tak ważne dla zachowania zdrowa, jest jego dostarczanie wraz z pożywieniem lub przy pomocy suplementów diety. Jod znajduje się w rybach, a także w owocach morza. By uzupełnić jego niedobory, można sięgnąć po otręby. Niezmiernie ważne jest to, by kobiety w okresie dojrzewania, a także w czasie ciąży spożywały odpowiednie stężenia. Mają one za zadanie zadbać o prawidłowy rozwój.

Jakie choroby powodują hormony tarczycy?

Zaburzenia w produkcji hormonów tarczycy mogą prowadzić do niedoczynności, a także nadczynności tarczycy. Istnieją również inne choroby związane z zaburzeniami stężenia hormonów tarczycy. Należą do nich:

  • Zapalenia tarczycy,
  • Guzki tarczycy,
  • Rak tarczycy,
  • Wole obojętne.

Przeczytaj również: Niedoczynność tarczycy – objawy, przyczyny i leczenie niedoczynności tarczycy

W przypadku niedoczynności tarczycy w organizmie dochodzi do zbyt małej ilości uwalniania hormonów. Przez to pojawia się wiele różnych objawów. Często przy chorobie pojawia się uczucie nadmiernej senności, a także uczucie ciągłego zmęczenia. Dojść może również do szybkiego przybierania na wadze. Odchudzanie przy niedoczynności tarczycy może sprawiać wiele problemów. Z tego względu zaleca się wykonywanie ćwiczeń, a także stosowanie się do odpowiednich zasad diety. Jeżeli nagle dochodzi do przybywania kilogramów, to warto zrobić badania na hormony tarczycy. Jest to ważne, by dowiedzieć się, czy te dolegliwości nie są związane z zaburzeniami pracy tarczycy.

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj