Atopowe zapalenie skóry
reklama

Mimo zwiększającej się ilości osób, chorych na atopowe zapalenie skóry, nadal jest to choroba, która jest uznawana za temat tabu. Jest to choroba skóry, która atakuje nie tylko nasze ciało, ale również psychikę. Osoby zmagające się z tym schorzeniem mają problemy z kontaktami z innymi i często stają się samotne i wyobcowane. Jeśli jesteś chory lub znasz kogoś kto cierpi z powodu tego schorzenia, warto wiedzieć, czym jest atopowe zapalenie skóry i jak je zwalczać.

Czym jest atopowe zapalenie skóry

Jest to choroba skóry, która nie jest zakaźna. Nie odkryto jeszcze jakie czynniki wpływają na pojawienie się tego schorzenia. Wielu specjalistów twierdzi, że duże znaczenie mają nasze geny. Co prawda nie jest to choroba przekazywana genetycznie, przynajmniej nie we wszystkich przypadkach, to jednak dzieci, których jeden lub oboje rodziców mieli atopowe zapalenie skóry, najczęściej również mają do czynienia z tą chorobą. Atopowe zapalenie skóry może być również przekazane podczas porodu. Kiedy u kobiety w ciąży pojawiło się atopowe zapalenie skóry, to podczas porodu istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że dziecko już po urodzeniu będzie chore. Atopowe zapalenie skóry jest uznawane za reakcję alergiczną naszego organizmu na jakiś czynnik, który jest dla nas alergenem. Choroba ta może ujawnić się już od pierwszych lat naszego życia, lub pojawić się kiedy jesteśmy już dorośli.

Jakie objawy są charakterystyczne dla atopowego zapalenia skóry

To schorzenie skóry, więc to na niej widoczne są wszelkie zmiany, które pojawiają się pod wpływem czynnika uczulającego. U osób chorych na atopowe zapalenie skóry najczęściej pojawiają się świądy, które powodują swędzenie. Wiele osób zaczyna drapać podrażnioną skórę, ponieważ szuka ulgi, jednak zamiast niej zaostrza się jedynie reakcja alergiczna i rozprzestrzenia się na większe obszary naszego ciała. W niektórych przypadkach możemy na skórze zobaczyć zgrubienia, wyglądające jak łuski ryb, czy blizny. Są to pozostałości po uczuleni i drapaniu skóry. Często przy tej chorobie pojawia się trądzik, ponieważ skóra nie pracuje w prawidłowy sposób. Łojotok jest jednym z objawów tego schorzenia. Osoby dorosłe cierpiące na atopowe zapalenie skóry mają łupież i problemy z przetłuszczającymi się włosami. Tego objawu nie możemy zaobserwować u dzieci. Skóra staje się sucha i pomarszczona, często widoczne są na niej pęknięcia, aż do krwi. Są to ostre objawy atopowego zapalenia skóry, które pojawiają się kiedy nie stosujemy żadnych leków i nie wiemy jakie czynniki są dla nasz uczulające. Przy atopowym zapaleniu skóry wystarczy chwilowe zetknięcie z alergenem, by pojawiły się u nas problemy skórne. Przez wszystkie te dolegliwości życie towarzyskie osób dotkniętych atopowym zapaleniem skóry, jest trudne. Problem z nawiązaniem znajomości pojawia się zwłaszcza u osób młodych. W szkole trudno jest wyjaśnić rówieśnikom, dlaczego na naszej skórze pojawiają się czerwone plamy. U osób dorosłych jest trochę łatwiej, ponieważ w starszym wieku wiedzą już one, jak radzić sobie z chorobą.

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry

Nie wymyślono jeszcze żadnego leku, który leczył atopowe zapalenie skóry już za zawsze. Jest to choroba, która lubi nawracać. Przez pewien czas, kiedy odpowiednio dbamy o swój organizm i unikamy alergenu, objawy choroby znikają. Jednak jest to jedynie czas cofnięcia się choroby. Wystarczy chwilowy kontakt z czynnikiem uczulającym i dolegliwości nawracają z podwójną siłą. Jeśli choroba zostanie wcześnie wykrywa, to dużo łatwiej jest z nią walczyć. Dlatego ważne jest, by rodzice dokładnie obserwowali swoje dziecko i kontaktowali się z lekarzem, kiedy widzą jakiekolwiek nieprawidłowości. Alergolog pomoże ma dobrać odpowiednie dla nas leki, które pomogą nam zwalczyć objawy choroby. Ważna jest również odpowiednia pielęgnacja skóry atopowej. Nie powinno się używać kosmetyków z kwasami, ani wykonywać zabiegów przy użyciu tych produktów. Mogą one jedynie zaostrzyć objawy choroby.

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj