Lekarze z Wrocławia wprowadzają kompleksowe leczenie endometriozy: od diagnostyki po terapię po operacyjną. Ich działaniom sprzyja coraz większa wiedza o tej, uznanej już za cywilizacyjną, chorobie. Według ostrożnych danych, na endometriozę cierpieć może około 15 procent wszystkich kobiet w wieku rozrodczym na świecie. W Polsce liczba ta najprawdopodobniej przekracza milion osób. Znawcy tej choroby alarmują, że wciąż trudno jest u nas przeciwdziałać tej chorobie. Problemem jest bowiem brak wsparcia Państwa, niewystarczająca wiedza specjalistów, niewielka ilość wykwalifikowanych placówek czy właściwa diagnostyka.
Lucyna Jaworska – Wojtas jest od wielu lat chora na endometriozę. Przeszła wiele zabiegów, przez które straciła wiele narządów wewnętrznych. Nie zniechęciło jej to jednak do zaangażowania się w walkę z tą chorobą, a szczególnie – w propagowanie wiedzy o niej. Z wieloletniej perspektywy jest dziś w stanie stwierdzić: – Najważniejsza jest odpowiednio wczesna diagnoza, ponieważ gdy jej brak, cały ciąg zdarzeń u kobiety chorej na endometriozę polega de facto na udowadnianiu całemu światu, że naprawdę jest chora i poszukiwaniu, na co jest chora. To naprawdę wędrówka od lekarza ginekologa do chirurga, gastrologa, urologa, pulmonologa, jeśli to są oskrzela czy płuca, nie mówię już o endometriozie w mózgu, która jest najtrudniejszym przypadkiem ale jest – wymienia Lucyna Jaworska – Wojtas. Pamięta, ile czasu spędziła na badaniach i wizytach u specjalistów, aby wyjaśnić, co było przyczyną strasznych bólów, które uniemożliwiały jej codzienne życie.
– Trafiłam jednak (w końcu) do chirurga, który wyczuwał, że mam w brzuchu guza .Zdecydowałam się na operację w prywatnym szpitalu i po raz pierwszy miałam diagnozę ENDOMETRIOZA – wycięty guz uciskał prawy moczowód, był przy pęcherzu i macicy. Od wtedy zaczęłam poszukiwania ginekologa , który zna się na tej chorobie, choć ja sama musiałam ją poznać. Zapisałam się do Stowarzyszenia Endometriosis Assocation do USA. Oni zaczęli mi przysyłać newsletter i mimo, że nie znałam angielskiego, to tłumaczyła mi koleżanka i dałam radę wszytko mieć na bieżąco. I co z tego, że miałam wiedzę, jak nie mogłam poszukać lekarza – opowiada Lucyna Jaworska Wojtas, dodając, że mimo przebytych zabiegów, cały czas męczyły ją dotkliwe bóle. – Cały czas śledziłam co się dzieje – jacy lekarze się pojawiają – przyznaje. W pewnym momencie natrafiła na doktora Mikołaja Karmowskiego z Wrocławia, który kilka lat temu zaczął specjalizować się w leczeniu tej, uznawanej za społeczną, chroby: – Miał cały czas u wszystkich pacjentek dobrą opinię. Postanowiłam go poznać. Zadzwoniłam, oczywiście oddzwonił, porozmawialiśmy i umówił się ze mną na wizytę. Po pierwszej już wiedziałam, że mam do czynienia z wysokiej klasy specjalistą. Jego wiedza przerosła moje oczekiwania. Ja, kobieta, która tyle już przeszła, spotykam gościa z niesamowitą wiedzą, który jest światowej klasy specjalistą od endometriozy. Rozmawiamy sobie jak dwóch specjalistów, ale ja wiem, że jestem pacjentką i wiem, że on zna się na endometriozie, wiem, że on wie, o czym mówi – relacjonuje Lucyna Jaworska – Wojtas.
Doktor Mikołaj Karmowski kieruje zespołem doświadczonych lekarzy, którzy we wrocławskiej Medicus Clinic regularnie przeprowadzają operacje endometriozy. Celem tych zabiegów jest przede wszystkim skuteczne leczenie tej choroby, a więc przede wszystkim usuwanie jej dotkliwych skutków. Lekarze z wrocławskiej placówki wykorzystują tu najnowsze doświadczenia światowej medycyny, a także najnowocześniejszy sprzęt operacyjny.
Wiele z przypadków jest ciężkich, dlatego bardzo często zabiegi trwają wiele godzin i są skomplikowane. W wyniku występowania tej choroby, na którą według oficjalnych danych cierpi około 15 procent wszystkich kobiet w wieku rozrodczym, u chorych pojawiają się silne dolegliwości bólowe, niepłodność lub obfite krwawienia często z przewodu pokarmowego. Dochodzić też może do bólów promieniujących do innych okolic ciała. Ogniska tej choroby znaleźć można nawet w płucach i mózgu. Dlatego też leczenie endometriozy wymaga dobrego przygotowania i wyposażenia w fachowy sprzęt medyczny. Chodzi np. o minimalizującą ryzyko uszkodzenia operowanych narządów plazmę argonową czy staplery endoskopowe, dzięki którym można wykonywać odcinkowe resekcje zajętego chorobą jelita.
– Złotym standardem leczenia endometriozy jest chirurgia laparoskopowa – mówi dr n. med. Mikołaj Karmowski. – Operacje laparoskopowe pozwalają na precyzyjne usuwanie zmian bez okaleczenia. Dziś technologia wizualizacji 3D czy w jakości 4K (w najwyższej dostępnej rozdzielczości) daje ogromne możliwości radykalnej resekcji zmian endometriotycznych – dodaje dr Mikołaj Karmowski i zwraca uwagę, że we wrocławskiej placówce jego zespół stosuje najnowocześniejsze systemy do cięcia tkanek typu Bisect, plazmę argonową, laser, nóż harmoniczny, jak również systemy zamykania naczyń typu Biclamp. Wskazuje tu na główny cel operacyjnego leczenia tej choroby. Jest nim zniszczenie ognisk endometriozy, usunięcie guzów endometriotycznych, uwolnienie zrostów czy przywrócenie funkcji organów zajętych przez chorobę przez wycięcie zmian.
Klinika dysponuje nowoczesnymi i doskonale wyposażonymi salami operacyjnymi, jak również – komfortową bazą pooperacyjną. Dla chorych najważniejsze jest jednak podejście lekarza specjalisty.
– Doktor Karmowski przeprowadza bardzo szczegółowy wywiad z pacjentką. On analizuje cały przebieg choroby. Wykonuje badanie palpacyjne, po którym już wie co się dzieje, badanie USG , USG z wlewką doodbytniczą – rezonans, który odczytują przeszkoleni radiolodzy. Odpowiada na smsy i oddzwania, stara się przekazywać tą wiedzę o endometriozie, uświadamia wszędzie tak, gdzie tylko można krzewić tę niezbędną wiedzę. Wiem, że on czuje Nasz ból, ból kobiet chorych na endometriozę – mówi Lucyna Jaworska – Wojtas. Wrocławska placówka oferuje pełen zakres leczenia tej choroby: od diagnostyki ambulatoryjnej aż po terapię po operacyjną. Korzystać mogą wszystkie pacjentki dotknięte tą chorobą. Zdaniem Lucyny Jaworskiej – Wojtas, walką z endometriozą to jedno z głównych wyzwań, jakie stoją dziś przed systemem ochrony zdrowia w Polsce.
– Co powinno się zrobić? Skrócić drogę do specjalisty, bardzo wcześnie diagnozować i leczyć, stosować laparoskopię 3D i 4K – sprzęt, który posiadają nowoczesne kliniki leczenia endometriozy i który pozwala na całkowite usunięcie ognisk tej choroby. Ważne jest też holistyczne podejście – dieta – fizykoterapeuci, a nawet psycholog. To jest całe zaplecze dla kobiety chorej na endometriozę – wymienia Lucyna Jaworska –Wojtas i uważa, że powinien powstać Narodowy Program Leczenia Endometriozy. Określiłby on zasady dofinansowywania przez NFZ leczenia tej choroby, a szczególnie – dałby możliwość pacjentkom korzystania z prywatnych placówek, które dziś dysponują już odpowiednim doświadczeniem. Program regulowałby też, jak dokonywać przeszkolenia lekarzy do zajmowania się tą chorobą.