reklama

Coraz większa świadomość chorób krtani – dzięki bezpłatnym konsultacjom specjalistów we wrocławskiej Medicus Clinic

Ponad 70 osób skorzystało już z bezpłatnych konsultacji krtani we wrocławskiej Medicus Clinic. Od prawie 2 tygodni doświadczeni specjaliści z tej placówki diagnozują, doradzają co do dalszego leczenia i zalecają określony rodzaj terapii pacjentom, którzy najczęściej chcieli wyjaśnić u siebie przyczyny chrypy czy bólu gardła. Krtań jest bowiem wyjątkowym, ludzkim narzędziem – to dzięki niemu możemy mówić.

Foniatrzy i laryngologowie z Medicus Clinic mogą już podsumować trwające od 3 grudnia konsultacje krtani.

– Pacjenci zgłaszają się z zaburzeniami emisji głosu i uczuciem zalegania wydzieliny w gardle, a także ciągłym pochrząkiwaniem oraz trudnościami w przełykaniu. Mówią też o zawadzaniu i bólu w gardle – mówi lek. med. Maria Wachałowicz – otolaryngolog, specjalista audiolog i Foniatra, która niemal codziennie przyjmuje we wrocławskiej Medicus Clinic po kilka osób, aby stwierdzić u nich przyczyny dolegliwości.

Zwraca uwagę, że u wielu z konsultowanych występują objawy kojarzone z infekcjami typu przeziębieniowego.

– Niewielkie uwypuklenia na brzegach fałdów głosowych charakterystyczne dla guzków głosowych czy polipy tych fałdów rozwijające się na podłożu uszkodzeń błony śluzowej krtani, często umiejscowione typowo na brzegu fałdów głosowych poprzez zaburzenia emisji głosu, mogą być mylone z zapaleniem krtani – potwierdza Maria Wachałowicz.

Podczas konsultacji lekarze wykonują specjalistyczne badania, np. przeprowadzają diagnostykę endoskopową czyli obserwację kamerą krtani. Pacjenci otrzymują potem kartę informacyjną wraz z diagnozą i dalszymi zaleceniami.

– Nasza akcja ma na celu umożliwienie Wrocławianom cierpiącym na przewlekłe choroby krtani kompleksowej diagnostyki z zastosowaniem najnowocześniejszej aparatury laryngologicznej i foniatrycznej. Choroby te mogą być mylone przez pacjentów z objawami długotrwającego przeziębienia, co może prowadzić do powikłań – mówi Dagmara Lejszys, Dyrektor Marketingu i PR w Medicus.

Dr Maria Wachałowicz, na podstawie diagnozowanych przypadków, wskazuje, jakie są najczęstsze przyczyny schorzeń u pacjentów biorących udział w konsultacjach.

– Nadużywanie głosu czy niewłaściwe używanie głosu, przebywanie w niekorzystnych warunkach środowiskowych z dużą ilością zanieczyszczeń, pyłów, a także nie leczone zmiany zapalne, choroby alergiczne czy refluks żołądkowo-przełykowy, zmiany hormonalne, używki takie jak tytoń i alkohol mają wpływ na niekorzystne zmiany w gardle i krtani – zauważa Maria Wachałowicz.

Pierwszym sygnałem, że z krtanią dzieje się coś złego, jest zwykle uciążliwa suchość w gardle. Może pojawić się również łaskotanie, trudności z przełykaniem, ból czy wreszcie chrypka. Na ogół winimy za takie objawy przeziębienie, jednak gdy zaburzenia są przewlekłe, a chrypka czy zaburzenia głosu trwają minimum 3 tygodnie, należy skonsultować się ze specjalistą.

– Diagnostyka jest bardzo istotna. Dolegliwości trwające minimum 3 tygodnie, które się potęgują, mogą być poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Badanie endoskopowe jest również podstawą w ocenie np. początkowych stadiów nowotworów – mówi lek. med. Marek Zatoński, Otolaryngolog i Specjalista Foniatra w Medicus Clinic.

Każdy badany przypadek jest inny, więc i zalecenia są różne.

– W przypadku polipów fałdów głosowych, najczęściej proponowane jest leczenie zabiegowe, stosowane są techniki mikrochirurgiczne – rekomenduje dr Maria Wachałowicz i dodaje: – Rehabilitacja głosu, zmiana nieprawidłowych nawyków wymagana jest w przypadku miękkich guzków głosowych, leczenie mikrochirurgiczne może być zastosowane w przypadku guzków twardych. W każdym przypadku zmian krtani podstawą jest wykluczenie czynników drażniących. Dr Maria Wachałowicz zwraca też uwagę na inne, groźniejsze efekty badań: – W badaniu laryngologicznym mogą być zdiagnozowane brodawczaki, leukoplakia czy przewlekłe przerostowe zapalenie błony śluzowej krtani. Zmiany te wymagają szczegółowej diagnostyki i leczenia – podsumowuje Maria Wachałowicz i wskazuje, że niemal każdy rodzaj terapii stosowany jest, i to przy użyciu najnowocześniejszych metod i technologii, we wrocławskiej Medicus Clinic.

 

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj