Masażysta – czy warto zostać masażystą?

0
5542
Masażysta
reklama

Statystyki pokazują, że 7 na 10 czynnych zawodowo Polaków wykonuje pracę za biurkiem [1]. Badania HealthDesk, dotyczące zdrowia pracowników biurowych w Polsce, dowodzą, że blisko 80% pracowników odczuwa ból związany z wykonywaną pracą. W 60 procentach przypadków jest on zlokalizowany w okolicach szyi. 52% badanych odczuwa dyskomfort w okolicach lędźwi, a 43% skarży się na ból łopatek [2]. O ile pracę trudno zmienić, o tyle z bólem można walczyć. Z pomocą przychodzą masażyści – profesjonaliści, na których zapotrzebowanie rynku pracy rośnie z roku na rok. Co trzeba zrobić, aby zostać masażystą?

Z kim pracuje masażysta?

Jeszcze do niedawna zawód masażysty jednoznacznie kojarzył się z pracą z osobami starszymi. Dziś specjaliści w tej dziedzinie nadal świadczą pomoc ludziom w podeszłym wieku, pozwalając zredukować ból wynikający z nieprawidłowego napięcia mięśniowego czy zwyrodnień układu kostnego. Coraz częściej jednak do ich gabinetów przychodzą osoby młode. Wspomniany siedzący tryb życia sprawia, że wielu Polaków szuka sposobu na pozbycie się uciążliwych dolegliwości. O ile wszelkie interwencje chirurgiczne budzą grozę, o tyle masaż jest techniką nieinwazyjną, która w wielu przypadkach pozwala niemal natychmiast odczuć poprawę samopoczucia. Dzięki temu masażyści zyskują stałych pacjentów, którzy powracają do nich cyklicznie z nadzieją, że kilkunastominutowy zabieg przywróci im komfort życia. Profesjonaliści znajdują też zatrudnienie w ośrodkach medycznych, w których niosą pomoc pacjentom po zabiegach, głównie onkologicznych, walcząc z zastojami limfy. Wykonywany przez nich drenaż limfatyczny nie tylko poprawia samopoczucie, ale przyspiesza pooperacyjną rekonwalescencję.

Nie tylko pacjenci placówek służby zdrowia

Na tym jednak nie koniec możliwości, jakie daje zawód masażysty. Profesja ta jest bardzo popularna również wśród sportowców. Dlaczego? Ponieważ osoby na co dzień uprawiające aktywność fizyczną często borykają się z dolegliwościami bólowymi różnych partii ciała, głównie pleców. Masażysta, stosując odpowiednie techniki, pozwala pozbyć się dyskomfortu. Sportowcy cierpią ponadto na przykurcze mięśni. Masaż jest w tym przypadku jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się problemu. Masażyści coraz częściej znajdują też zatrudnienie w ośrodkach SPA i Wellness. Szybkie tempo życia sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na weekendowy relaks połączony z odnową biologiczną. Relaksacyjny masaż cieszy się w tej kwestii największą popularnością. Dlaczego? Jest wyjątkowo skuteczny, a dodatkowo całkiem przyjemny. Odpręża nie tylko ciało, ale także umysł, co w dzisiejszych czasach jest bardzo wskazane.

Jak zostać masażystą?

Zanim jednak masażysta będzie mógł nieść pomoc swoim pacjentom, musi przejść przez ścieżkę edukacji. A ta może przybierać rozmaitą postać. Jeszcze do niedawna najpopularniejszym sposobem na uzyskanie dyplomu masażysty było ukończenie szkoły policealnej – publicznej lub posiadającej uprawnienia szkoły publicznej. Dziś również jest to chętnie wybierana ścieżka kariery. Podczas dwóch lat nauki słuchacze zgłębiają wiedzę teoretyczną z zakresu anatomii oraz fizjologii. Często biorą też udział w zajęciach prowadzonych przez psychologów. Najważniejszym aspektem nauki są jednak zajęcia praktyczne. Wybierając szkołę, warto więc upewnić się, że zajmują sporo miejsca w planie zajęć.

Masażysta jako dodatkowa profesja

Drugim, coraz chętniej wybieranym sposobem na uzyskanie zawodu masażysty są studia wyższe. Najczęściej w tej profesji kształcą się absolwenci fizjoterapii, którzy dodatkowo chcą specjalizować się w wykonywaniu masażu. Warto jednak pamiętać, że ukończenie studiów nie jest jednoznaczne z uzyskaniem kwalifikacji masażysty. Aby je zdobyć, należy zainwestować w kursy specjalistyczne, pozwalające zdobyć umiejętność wykonywania określonych technik masażu. Warto przy tym pamiętać, aby szkolenia były prowadzone przez sprawdzone prestiżowe placówki. Wydany przez nie dyplom, nie tylko potwierdzi doskonałe kompetencje, ale będzie atutem przy poszukiwaniu zatrudnienia.

Masażysta czy fizjoterapeuta?

Zawód masażysty często jest mylony z profesją fizjoterapeuty. W praktyce okazuje się, że są to dwie zupełnie różne dziedziny. Obie są jednak elementami składowymi szeroko pojętej rehabilitacji. Fizjoterapia skupia się na tym, aby pomóc pacjentom odzyskać pełną sprawność ruchową. Wykorzystuje nie tylko dotyk, ale także inne techniki – laser, zimno, prąd czy wodę. Najczęściej pracuje z osobami po wypadkach, zabiegach oraz z pacjentami cierpiącymi na dolegliwości układu kostno-mięśniowego. Z kolei celem masażu jest regeneracja ciała oraz mięśni. Jest to technika pozwalająca rozluźnić się i zrelaksować, a przez to pozbyć się dolegliwości bólowych. Do masażysty zgłaszają się zarówno osoby odczuwające dyskomfort w określonych partiach ciała, jak i pacjenci poszukujący skutecznych metod odpoczynku. Masaż wykonuje się zwykle dłońmi. W określonych przypadkach pomocny jest specjalistyczny sprzęt do masażu.

Gdzie może pracować masażysta?

Czy masażysta znajdzie pracę w zawodzie? Szanse na to są ogromne, biorąc pod uwagę chociażby rosnącą z roku na rok liczbę osób poszukujących pomocy u tego typu specjalistów. Warto przy tym pamiętać, że jest to profesja dająca możliwość pracy w rozmaitych miejscach. Masażysta może zatrudnić się w państwowych placówkach służby zdrowia. Są to zwykle poradnie lub szpitalne oddziały rehabilitacyjne. Wiele placówek oferuje również pomoc masażysty na oddziałach zabiegowych, gdzie często istnieje konieczność wykonania drenażu limfatycznego po operacji. Możliwości niosą ponadto domy pomocy społecznej oraz ośrodki dla seniorów, w których przebywają osoby w podeszłym wieku, potrzebujące nie tylko fizjoterapii, ale też masażu leczniczego.

Klub sportowy, a może ośrodek odnowy biologicznej?

Osoby, które nie chcą łączyć swojej kariery zawodowej z ośrodkami służby zdrowia, mogą wyspecjalizować się w masażu sportowym. Specjaliści są w tym przypadku zatrudniani w klubach sportowych, w których niosą pomoc sportowcom. Wspomagają zarówno leczenie kontuzji, jak i wykonują masaże pozwalające zregenerować ciało po intensywnym treningu. Ciekawe możliwości otwierają przed masażystami również ośrodki oferujące odnowę biologiczną. W placówkach SPA i Wellness pracują głównie masażyści specjalizujący się w rozmaitych technikach masażu relaksacyjnego. Ostatnie lata pokazują, że dobrym pomysłem jest otworzenie własnego gabinetu masażu. W tej sytuacji warto jednak doskonalić swoje umiejętności na wielu obszarach, tak, aby móc zaproponować pacjentom szerokie spectrum usług. Do prywatnych gabinetów zgłaszają się zarówno osoby poszukujące masażu leczniczego, jak i relaksującego czy sportowego.

Jak otworzyć gabinet masażu?

Wyposażenie gabinetu kosmetycznegoOtworzenie własnego gabinetu masażu nie jest trudne. Oprócz uregulowania kwestii formalnych, związanych z rejestracją działalności gospodarczej, konieczne jest znalezienie odpowiedniego lokalu, spełniającego wymogi Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Reguły te dotyczą głównie wielkości pomieszczenia, w którym będą świadczone usługi masażu oraz zapewnienia odpowiedniej wentylacji. Sanepid zwraca też uwagę, czy do dyspozycji pacjentów są udogodnienia sanitarne. Kolejnym krokiem jest wyposażenie gabinetu. Warto znaleźć profesjonalny sklep, w którym można kupić urządzenia i sprzęt dla masażystów. Idealnie, jeśli zarówno łóżko do masażu, jak i akcesoria – masażery, kamienie i produkty higieniczne można kupić w jednym miejscu. Jest to sposób na oszczędność czasu, a przy większych zakupach także pieniędzy, ponieważ wielu sprzedawców oferuje w takiej sytuacji rabat.

Ile zarabia masażysta?

Otworzenie prywatnego gabinetu masażu wiąże się oczywiście z pewnymi nakładami finansowymi. Warto jednak pamiętać o tym, że poniesione koszty zwrócą się w niedalekiej przyszłości. Wielu profesjonalistów twierdzi, że prywatna praktyka przynosi o wiele większy dochód niż praca na etacie. Na dochody ma oczywiście wpływ szereg czynników, ale przy dobrze przemyślanej strategii można odnieść duży sukces. O ile pensja masażysty zatrudnionego w państwowych placówkach rzadko dochodzi do średniej krajowej, o tyle zysk z prywatnych usług może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Czy masażysta jest zawodem przyszłości? Odpowiedź na to pytanie może być wyłącznie twierdząca. Przed osobami, które zdobędą tę profesję, otwiera się kilka ścieżek kariery. Praca na etacie albo na własny rachunek – wybór pozostaje wyłącznie decyzją specjalisty. Oba warianty łączy jednak to, co nie ma przełożenia na pieniądze – ogromna satysfakcja z niesienia pomocy innym.

Literatura

[1] https://www.rp.pl/Praca/310249994-Ruch-to-zdrowie-zwlaszcza-po-pracy.html
[2] Raport HealthDesk nt. zdrowia pracowników biurowych w Polsce za lata 2017-2018. https://www.healthdesk.com.pl/raport-healthdesk/ [dostęp: 17.06.2020]

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj