Zaburzenia miesiączkowania – jakie są tego przyczyny

Kobiecy cykl miesiączkowy powinien trwać od 28 do 35 dni. Za najbardziej prawidłowy cykl uznaje się ten o długości 28 dni, gdzie dnia czternastego kobieta jest płodna. Jednak coraz mniej jest kobiet, które mają regularny cykl, który zawsze trwa tyle samo czasu. To problem powszechny i w niektórych przypadkach nie oznacza nic złego, ale zaburzenia miesiączkowe mogą być objawem poważnych chorób. Warto, więc wiedzieć jakie czynniki mogą wpływać na wydłużenie lub skrócenie się cyklu.

Kiedy możemy mówić o cyklu nieregularnym

Jeśli nasze cykle są krótsze niż dwadzieścia siedem dni lub trwają dłużej niż trzydzieści pięć dni, to znaczy, że miesiączkujemy nieregularnie. O takiej sytuacji możemy również mówić w przypadku równicy większej niż trzy dni pomiędzy kolejnymi cyklami. Mniejsze odstępstwa od normy nie są uznawane za niepokojące. W dobie dwudziestego pierwszego wielu nie wiele jest kobiet, które mają krwawienia regularne co do jednego dnia. Niepokojące mogą być również krwawienia, które są zbyt obfite. Jeśli w ciągu jednego dnia wykorzystujemy więcej niż dziesięć podpasek, a tampony musimy wymieniać, co godzinę to oznacza, że mamy bardzo obfite miesiączki. To jest powód, by udać się na konsultację do ginekologa. Są jednak kobiety, które mają łagodne miesiączki, a ich krwawienia są lekkie. I w tym przypadku może to być spowodowane przez chorobę lub inną mniej poważną dolegliwość. Jeśli przez czas trwania okresu nie musisz używać podpasek, a zamiast nich jako zabezpieczenie wykorzystujesz wkładki higieniczne, również musisz udać się na badanie ginekologiczne. Warto wiedzieć, że miesiączka powinna trwać od 5 do 7 dni. Jeśli trwa więcej lub jej czas się skraca, to znak, że w naszym organizmie dochodzi do niepokojących zaburzeń. Warto obserwować swoje cykle, ponieważ mówią one niezwykle dużo o kobiecym zdrowiu. Jeśli organizm kobiety nie funkcjonuje prawidłowo, to może się to objawiać zaburzeniami miesiączkowania. Należy również pamiętać, że cykl kobiety składa się z wielu faz i one również są ważne.

Jakie czynniki wpływają na długość naszego cyklu

Na organizm kobiety może wpłynąć wiele czynników. I mają one znaczenie, jeśli chodzi o cykl menstruacyjny. Nie wiele kobiet zdaje sobie sprawę, ale nawet to, co jemy, może zaburzyć czas trwania cyklu. Oto lista czynników, które mają największy wpływ na cykl menstruacyjny:

1Stres

Jest on czynnikiem, który nie tylko negatywnie wpływa na kobiety cykl, ale na cały organizm. Stres powoduje, że nasz mózg wytwarza szkodliwe dla nasz substancje. Może więc on wpływać na długość cyklu. Często się zdarza, że kobiety, które często odczuwają duży stres, mają znacznie dłuższe cykle. Są nawet przypadki, kiedy miesiączka nie pojawia się w ogóle, nawet przez kilka miesięcy i nie jest to spowodowane przez ciążę, a właśnie przez długotrwały stres.

2Nieprawidłowo zbilansowana dieta

To, co jemy, ma ogromny wpływ na nasz cykl menstruacyjny. Jeśli często zmieniamy swoje nawyki żywieniowe, nie jemy regularnie, to mogą się u nas pojawić zaburzenia miesiączkowania. Bardzo duże znaczenie ma również to, czy się odchudzamy. Jeśli stosujemy destrukcyjne diety odchudzające, to miesiączka może zaniknąć. Praca całego organizmu zaburzy się, przez co pojawiają się poważne kłopoty zdrowotne. Dlatego należy pamiętać, by zawsze zdrowo się odżywiać i stosować bezpieczne dla zdrowia diety. Za dietę odpowiednią uznaje się taką, podczas której w ciągu dwóch tygodni nie schudniemy więcej niż cztery kilogramy.

3Zbyt duży wysiłek fizyczny

Sport jest zdrowy, ale nie w nadmiarze. Jeśli zbyt często ćwiczymy i są to czynności wyczerpujące, mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Nadmierny wysiłek fizyczny może spowodować zaburzenia w cyklu menstruacyjnym.

4Niektóre leki

Tabletki antykoncepcyjne, antybiotyki, leki przeciwbólowe, suplementy diety mogą powodować zaburzenia miesiączkowania. Nie należy się nimi przejmować, ponieważ pojawiają się one do czasu, aż skończymy stosować dane leki, lub nasz organizm przyzwyczai się do dodatkowej suplementacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj