Choroba Leśniowskiego-Crohna – czym jest i jak przebiega?

0
859
Choroba Leśniowskiego-Crohna
reklama

Choroba Leśniowskiego-Crohna to uciążliwy, powracający stan zapalny odcinka, w którym jelito cienkie łączy się z jelitem grubym. Ta jednostka chorobowa należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit i ma podłoże autoimmunologiczne. Wśród przyczyn pojawienia się jej często lekarze wymieniają czynniki genetyczne i środowiskowe, lecz tak naprawdę na ten moment nie wiadomo dokładnie, co jest bezpośrednim bodźcem do jej pojawienia.

Choroba Leśniowskiego-Crohna – objawy, które powinny zaniepokoić

Pacjenci chorujący na Leśniowskiego-Crohna najczęściej uskarżają się na następujące symptomy choroby:

  • częste biegunki,
  • spadek masy ciała,
  • wzdęcia,
  • skurcze i bóle dolnej części brzucha.

W przypadku tego typu objawów pacjent powinien być poddany diagnostyce. Ważne jest wykonanie badania endoskopowego jelita i tomografia komputerowa jamy brzusznej. Bardzo często stosuje się również badanie kolonoskopowego, podczas którego lekarz pobiera niewielki wycinek jelita do dalszych badań. Odpowiedni plan leczenia może pomóc wydłużyć okresy wyciszenia choroby i ograniczyć jej remisję.

Ile osób w Polsce choruje na chorobę Leśniowskiego-Crohna?

Choć nie ma możliwości podania precyzyjnych danych odnośnie do liczby pacjentów cierpiących na tę dolegliwość (z powodu tego, że wiele osób jest nieprawidłowo zdiagnozowanych lub nigdy nie zgłosiło się do lekarza), przybliżone dane pochodzące z rejestru pacjentów mówią o 50 tysiącach osób chorujących na nieswoiste zapalenia jelit. Z tej grupy około 10 do 15 tysięcy pacjentów cierpi konkretnie na Leśniowskiego-Crohna. Co gorsza, przypadłość dotyka zwykle osoby młode. Aż 25% zachorowań odnotowuje się w grupie pacjentów pediatrycznych. Aż 70% chorych nie ukończyło jeszcze 35. roku życia.

Probiotyki w diecie osób chorych na chorobę Leśniowskiego-Crohna – jakie efekty dają?

Bardzo ważne w chorobach jelit jest stosowanie odpowiedniej diety. Specjaliści zalecają przede wszystkim potrawy lekkostrawne i niewzdymające. Jednak sama dieta to za mało. Widać to, śledząc chociażby treść poniższego artykułu: http://wybieramprobiotyk.pl/2018/10/22/choroba-lesniowskiego-crohna-dieta-i-probiotyki/. Codzienny jadłospis warto wzbogacić odpowiednio dobranymi probiotykami, które wspierają tworzenie korzystnej mikroflory jelitowej i zapobiegają pojawieniu się części przykrych dolegliwości. Zalety płynące ze stosowania probiotyków w nieswoistych zapaleniach jelit to przede wszystkim lepsze wchłanianie żelaza, wapnia i magnezu. Ponadto probiotyki ułatwiają syntezę cennych dla organizmu witamin. Nie bez znaczenia jest również fakt, że dobre kultury bakterii, namnożone za sprawą uzupełnienia diety, wspierają regulację pracy przewodu pokarmowego, hamują procesy gnilne, a także ograniczają rozwój patogennych szczepów bakterii.

Kto najczęściej zapada na chorobę Leśniowskiego-Crohna?

Choroba ta dotyka zazwyczaj osoby młode, w wieku od 15 do 35. roku życia. Lekarze dostrzegają, że problem coraz częściej zaczyna pojawiać się u osób jeszcze młodszych. Zwykle na pojawienie się choroby wpływ ma szereg czynników – zarówno genetycznych, jak i środowiskowych. Stres bez wątpienia może mieć duże znaczenie dla oznak nasilenia dolegliwości.

Jest nadzieja dla pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna

Ministerstwo Zdrowia rozważa wprowadzenie refundacji na dwa leki biologiczne, które mogłyby dobrze wpłynąć na stan zdrowia pacjentów cierpiących na chorobę Leśniowskiego-Crohna. Choć sytuacja w polskiej służbie zdrowia nie jest idealna, z roku na rok wzrasta dostęp do nowoczesnych leków. Często stosuje się leczenie inhibitorami TNF-alfa, choć warto dodać, że nie każdy pacjent może podjąć się akurat tego rodzaju leczenia. W wielu przypadkach chorzy muszą też sami finansować liczne badania, które doprowadzą ich do właściwej diagnozy i pozwolą opracować plan diety i leczenia. Jeżeli dojdzie do skutku refundacja leków biologicznych, takich jak wedolizumab oraz ustekinumab, tysiące pacjentów zyska możliwość poprawy swojego stanu zdrowia i samopoczucia. Będzie też mogło utrzymać chorobę w remisji. Terapie przy użyciu tego typu leków są bardzo kosztowne, dlatego ich refundacja jest kluczem do poprawy sytuacji setek chorych w Polsce.

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj