Jest to przypadłość, która może spotkać każdego z nas. Zatrzymanie się nadmiaru wody w organizmie występować może i u kobiet i u mężczyzn. Jednak to kobiety częściej zmagają się z tym problemem. Jakie są przyczyny zatrzymywania się nadmiaru wody w organizmie i jakie są tego objawy? Czas poznać czynniki wpływające na występowanie tej dolegliwości, by skutecznie jej unikać.
Czynniki wpływające na zatrzymanie się wody w organizmie
Jest wiele czynników, które wpływają na tę dolegliwość. Możemy sami je powodować lub tak po prostu zbudowany jest nasz organizm i w niektórych momentach naszego życia woda jest zatrzymywana w naszym organizmie przez stan fizjologiczny, a my nie mamy na to wpływu. Zarówno u kobiety, jak i u mężczyzn może dojść do zatrzymania się nadmiaru wody w organizmie. Najczęściej taka przypadłość pojawia się u osób w średnim wieku, znacznie rzadziej u osób starszych, a prawie nigdy u najmłodszych. Najczęstszym czynnikiem powodującym zatrzymanie nadmiaru wody w organizmie, jest nadmiar soli w naszej diecie. Sprawia ona, że cząsteczki wody wiążą się i organizm ma zapotrzebowanie na więcej płynów. Przez to więcej wody zostaje zatrzymana, a mniej wydalona z organizmu. Niestety wiele osób stosuje w swojej diecie zbyt duża ilość soli, co wpływa negatywnie na pracę gospodarki wodnej i całego organizmu.
Nieprawidłowa dieta, a nadmiar wody w organizmie
Jeśli nasza dieta jest nieprawidłowo zbilansowana, to często pojawiają się problemy z gospodarką wodną. Przy złej diecie, często brakuje nam niezbędnych składników odżywczych takich jak minerały i witaminy. A to przyczynia się do zaburzeń w naszym organizmie. Jest to również czynnik prowadzący do zatrzymywania się nadmiaru wody. Warto również pamiętać, że nadmiar białka zwierzęcego w naszej diecie sprawia, że organizm potrzebuje więcej płynów. Jest to związane, z konserwantami, spulchniaczami i solą, która znajduje się w wędlinach, mięsach i innych przetworach mięsnych. Wszystkie te produkty powodować mogą zaburzenia pracy gospodarki wodnej. Przy nieprawidłowej diecie możemy pić za mało płynów. Dochodzić może do odwodnienia, co sprawia, że nasz organizm zabezpiecza się przed kolejną utratą wody z organizmu i gromadzi jej zapasy. Przeciętny człowiek powinien w ciągu doby wypijać do dwóch litrów płynów. W upalne dni i w czasie ćwiczeń , należy wypić o wiele więcej płynów. Liczy się oczywiście wszystko co wypijemy w ciągu dnia, nie tylko woda. Jeśli spożywamy dużo alkoholu, to również możemy mieć problem z nadmiarem wody w organizmie. Alkohol zmniejsza ilość wody, przez co ponownie pojawia się proces zabezpieczenia naszego organizmu, przed niedoborem wody.
Nadmiar wody w organizmie w czasie miesiączki
To częsta przypadłość u kobiet. Jest to spowodowane zmianami hormonalnymi, do jakich dochodzi w ciągu całego cyklu. Zatrzymywanie wody w organizmie często pojawia się tuż przed terminem miesiączki. Jest to spowodowane zwiększonej ilości estrogenów w stosunku do progesteronu. Ten czas określa się na czternasty lub osiemnasty dzień cyklu. Wiele kobiet w tym czasie puchnie i zwiększa się ich masa ciała. Przez to powiększają się również piersi. Nie u wszystkich kobiet objawy nadmiary wody w organizmie są tak samo widoczne. U większości kobiet pojawiają się jedynie powiększone piersi i lekka zmiana na wadzie. Jednak w przypadku innych kobiet w czasie miesiączki są one zmuszone zmienić rozmiar ubrań na większy, ponieważ od nadmiaru wody w organizmie puchnie im całe ciało.
Gospodarka wodna organizmu w ciąży
Zatrzymywanie się nadmiaru wody w organizmie jest również często spotykanie u kobiet w ciąży. Ten problem nie jest widoczny w pierwszych tygodniach ciąży, jednak z każdym kolejnym miesiącem staje się bardziej oczywisty. W trzecim trymestrze, kobiety w ciąży mają opuchnięte nogi, ręce i palce. Najbardziej cierpią stopy, ponieważ tam opiera się cały ciężar ciała kobiety i płodu, a są one napuchnięte od nadmiaru wody. Niestety będąc w stanie błogosławionym, kobieta nie jest w stanie uniknąć tego problemu.