Niemowlę w podróży - jak pogodzić aktywne życie z rodzicielstwem
reklama

Jeszcze kilka lat temu młodzi rodzice, aby móc podróżować najchętniej zostawiali swoje małe dzieci pod opieką dziadków. Na szczęście ten trend jest już za nami. Pomijając to, że dziadkowie najczęściej są jeszcze nadal aktywni zawodowo, młode rodziny przebywając razem, budują więź na całe życie. Wystarczy trochę odwagi i dobrej organizacji, aby z podróży z dzieckiem wynieść same dobre wspomnienia.

Niemowlak nie jest uciążliwym towarzyszem podróży

Z pewnością maluszek jest mniej ruchliwy niż nieco starsze dzieci, dlatego dobrze i bez protestów znosi kilkugodzinne wyprawy do muzeów czy zwiedzanie zabytków.

Jeśli tylko rodzice zapewnią niemowlakowi wygodny wózek lub nosidełko, jest szansa, że prześpi on większość czasu i da dorosłym możliwość zrealizowania planów turystycznych.

Przydatne wskazówki – jak sprawić, że podróż będzie przyjemnością

Sprawą oczywistą jest, że dziecko ma swoje potrzeby – karmienie, przewijanie czy zmiana otoczenia może przysporzyć pewnych problemów, ale są na nie proste i sprawdzone sposoby. Warto skorzystać z doświadczenia innych podróżujących rodziców.

Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę to, że niemowlak potrzebuje dużo snu i zapewnienie mu na to odpowiedniej ilości czasu jest bardzo ważne. Dostosowanie w miarę możliwości, planów zwiedzania do rytmu dobowego dziecka, da rodzicom większy komfort korzystania z atrakcji turystycznych.

Aby bez niepotrzebnego stresu odbyć podróż samolotem należy:

  • zabrać kosmetyki do pielęgnacji skóry dziecka w kilku małych pojemnikach podróżnych
  • zapakować dużo pieluch na wypadek opóźnień, a rzeczy dziecka warto rozmieścić w kilku torbach, nawet jeżeli któraś zaginie, nie będzie potrzeby nagłych i niespodziewanych zakupów
  • zapewnić niemowlakowi ulubioną zabawkę, którą będzie miał stale w swoim zasięgu, a jeśli będzie bardzo niespokojny dać mu przedmiot, którego zwykle nie dostaje – na przykład telefon, z pewnością zajmie go na jakiś czas
  • mieć łatwy dostęp do bluzki na zmianę, gdyby zdarzyło się ulanie lub wymioty u niemowlaka, a akcesoria dziecka zapakować do bagażu podręcznego, aby stale mieć je pod ręką
  • ważne jest wykupienie dziecku miejsca, gdzie można je umieścić razem z fotelikiem, przypięte pasami będzie nie tylko bardziej bezpieczne, ale da również więcej swobody rodzicom
  • wysiąść z samolotu na końcu, dzięki temu zapewnić wystarczającą ilość czasu na zabranie wszystkich swoich rzeczy

 

Podczas podróży z niemowlakiem bardzo istotne jest to, aby wszystkie jej etapy przebiegały spokojnie, bez stresu związanego z szybko upływającym czasem, kiedy dorośli chcą zwiedzić jak najwięcej atrakcyjnych miejsc. Czasem warto zrezygnować z części planów i nie robić nic na siłę, a bardziej skupić się na wypoczynku. Najważniejsze jest przebywanie z dzieckiem, które za kilka lat z pewnością będzie chciało inaczej spędzać swój czas. Podróżując z niemowlakiem, rodzice mają niepowtarzalną szansę wykorzystania faktu, że bliskość mamy i taty dla dzieci w tym wieku jest tym, czego potrzebują najbardziej.

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj