Sport powinien zajmować ważną część życia wszystkich ludzi – nie tylko mężczyzn, ale i kobiet. Dlaczego jest tak istotny dla tych drugich? Oto trzy bardzo ważne powody.
1Wymierne korzyści zdrowotne
Uprawianie sportu poprawia funkcjonowanie kobiecego organizmu. Ma ono bowiem pozytywny wpływ na gospodarkę lipidową, a dokładniej na zwalczanie „złego cholesterolu” (LDL). Aktywność ruchowa sprawia, że w ciele jest więcej dobrego niż złego cholesterolu, w wyniku czego wyniki badań pokazują, że jest on w normie – i nie trzeba się nim martwić. Ćwiczenia poprawiają również gospodarkę węglowodanową, której głównym zaburzeniem może być cukrzyca. To i inne zaburzenia rozwijać mogą zaś choroby serca. Sport pomaga w prawidłowej pracy trzustki (produkującej insulinę), utrzymując optymalny poziom cukru. Dla wszystkich pań bardzo ważną informacją jest również ta, że codzienna aktywność fizyczna opóźnia procesy starzenia się. Podczas ruchu dochodzi bowiem do poprawy krążenia krwi, lepszego dotlenienia i regeneracji komórek, a także do pozbycia się ze skóry zalegających w niej toksyn.
2Zwiększenie wydolności organizmu
Regularne uprawianie sportu zwiększa wydolność, czyli po prostu zdolność do wykonywania wysiłku fizycznego. Pomaga to np. w braku zadyszki po podbiegnięciu na autobus. Systematyczna aktywność fizyczna zapobiega także zaburzeniom homeostazy i zmniejsza poziom zmęczenia przy wykonywaniu codziennych czynności. Sport wpływa zarówno na wydolność aerobową – tlenową (wysiłek trwający nawet kilka godzin), jak i na wydolność anaerobową – beztlenową (wysiłek krótki ale bardzo intensywny).
3Ogólna poprawa samopoczucia
Kobiety uprawiające sport mają więcej siły i energii, mają też lepszy nastrój i śpią spokojnie. Czemu tak się dzieje? Podczas aktywności fizycznej w ciele uwalniają się hormony zwane endorfinami, które pozytywnie wpływają na samopoczucie, ale także zmniejszają odczuwanie bólu i poprawiają nastrój. Co ważne, taki stan może utrzymywać się nawet do kilku dni po treningu, dzięki czemu w życiu codziennym łatwiej jest stawiać czoła trudnym zadaniom i problemom, bo jest się pełnym optymizmu.