reklama

Miód jest głównie kojarzony jako produkt leczniczy oraz mający zastosowanie w kuchni – używa go niemal każdy. Na tym jego właściwości się jednak nie kończą, już od setek lat znane są dobroczynne właściwości kosmetyczne miodu i jego wspaniały wpływ na skórę i włosy. W starożytnym Egipcie był symbolem bogactwa, ponieważ pszczoły kojarzono jako metaforę królewskiej godności, a pszczelarstwo było uznawane za szlachetny zawód.

Dobroczynne działanie miodu na skórę

Miód jest coraz częściej stosowany jako składnik kosmetyków naturalnych. Wykorzystuje się go w postaci czystej lub jako mleczko pszczele, czyli propolis. Aktywne składniki miodu sprawiają, że substancja jest łatwo wchłaniana przez skórę i nie powoduje podrażnień. Wykorzystuje się silne działanie antybakteryjne miodu, szczególnie przy zwalczaniu różnych rodzajów trądziku. Kosmetyki z miodem mają działanie ściągające, usuwają nadmiar sebum, przyśpieszają regenerację naskórka. Miód doskonale nawilża skórę, sprawia że jest gładka i miła w dotyku, a szereg minerałów i mikroelementów w nim zawartych, przenika do głębszych partii skóry, silnie je odżywiając. Glikogen zawarty w naturalnym miodzie wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe i ujędrniające skórę. Jak widać, kosmetyki z miodem nadają się do każdego rodzaju cery, stąd tak duża popularność tej dobroczynnej substancji nie tylko w przemyśle medycznym, ale właśnie kosmetycznym.

Rodzaje miodów

Warto wiedzieć, że miód miodowi nie równy, czyli mamy do czynienia z wieloma różnymi rodzajami miodu, które mogą różnić się między sobą właściwościami. Warto znać ten podział, jeśli zależy nam na doborze miodu o określonym składzie:

Miód gryczany – jest to ciemny miód o intensywnym smaku. Posiada dużą dawkę magnezu, rutyny, witamin i mikroelementów. Idealnie sprawdza się do wzmacniania cery naczyniowej i ze skłonnościami do rumieńców.

Miód spadziowy – posiada korzenny smak i zapach, wykazuje silne działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, dlatego jest idealny do skóry tłustej, ze skłonnością do występowania trądziku. Bardzo dobrze spełnia swoją funkcję również przy stosowaniu do gojenia ran.

Miód lipowy – pozyskiwany z kwiatów lipy, przejawia działanie podobne do antybiotyku – przyspiesza zwalczanie choroby, działa ściągająco, antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Może być stosowany zarówno jako kosmetyk jak i doustnie, aby od wewnątrz zwalczyć infekcję, również skóry.

Miód wielokwiatowy – najbardziej uniwersalna odmiana miodu, działa energetyzująco, redukuje zmarszczki i odżywia cerę. Pobudza krążenie sprawiając, że skóra nabiera blasku i jest mocno odżywiona.

Miodowa regeneracja włosów

Ostatnimi czasy coraz popularniejsza jest nie tylko miodowa regeneracja skóry, ale również włosów. Coraz więcej kosmetyków do włosów ma w swoim składzie dobroczynny miód, który chroni włosy przed przesuszaniem, ale jednocześnie działa ściągająco na skórę głowy. Mikroelementy i witaminy których pełen jest miód, dobroczynnie wpływają na kondycję i wygląd włosów. Miód jest składnikiem szamponów, odżywek ekspresowych czy masek do włosów.

reklama

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj