Każdy z nas chciałby mieć piękne i zdrowe zęby, jednakże nie wszyscy niestety mogą pochwalić się promiennym uśmiechem. Obecnie bardzo wiele osób boryka się z próchnicą zębów, która może stać się nawet przyczyną całkowitego zniszczenia ich. Próchnica jest bardzo dużym problemem i według statystyk ma ją prawie 80% polskich dzieci w wieku do 12 r. ż. Zamiast jednak leczyć, znacznie korzystniej byłoby zadbać o profilaktykę. Jednym z zabiegów zapobiegających rozwojowi próchnicy jest lakowanie zębów. Na czym on polega i kiedy warto go wykonać?
Czym jest lakowanie zębów?
Lakowanie zębów jest zabiegiem polegającym na pokrywaniu zębów specjalnym materiałem kompozytowym o nazwie lak. Dzięki niemu możliwe jest wypełnienie powstałych na powierzchni zęba bruzd i szczelin. To właśnie w nich bakterie mają idealne warunki do rozwoju, przez co zwiększa się ryzyko powstania płytki nazębnej. Zaletą lakowania zębów jest także to, że lak zawiera fluor, a więc ząb chroniony jest przed próchnicą. Niezwykle ważne jest to, aby zabieg lakowania przeprowadzany był jeszcze przed demineralizacją szkliwa. W przypadku dzieci można wykonać go już w wieku 5-8 lat, czyli po pojawieniu się pierwszych stałych zębów. Lakowaniu pododaje się wszystkie żeby trzonowe i przedtrzonowe. Lak jest w stanie wytrzymać na powierzchni zęba nawet kilka lat, a w razie potrzeby można uzupełnić powstałe braki.
Jak wygląda w skrócie zabieg lakowania zębów?
Lakowanie zębów jest zabiegiem przeprowadzanym w gabinecie stomatologicznym, trwającym w sumie jedynie kilka minut. Jest to zabieg bezbolesny, podczas którego można zalakować nawet kilka zębów pod warunkiem, że nie zostały one zaatakowane przez próchnicę. W skrócie zabieg lakowania składa się z badania, oczyszczania, wytrawiania, lakowania, naświetlania i kontroli.
Zabieg lakowania zębów poprzedzany jest dokładnym oczyszczeniem zębów ze znajdujących się na nich zanieczyszczeń i osadów za pomocą szczoteczki. Następnie zęby są osuszane pod wpływem działania sprężonego powietrza, po czym nakłada się na minutę wytrawiacz. Kolejnym krokiem jest ponowne osuszenie zębów i pokrycie ich lakiem. Za pomocą światła lampy diodowej nałożony na powierzchnię zębów lak zostaje utwardzony. Jeśli jest on odpowiednio twardy i szczelny, zabieg lakowania można uznać za zakończony. Bardzo ważne jest to, aby po upływie sześciu miesięcy udać się na wizytę kontrolną do stomatologa w celu sprawdzenia czy czasem nie zaszła potrzeba uzupełnienia laku.
Dlaczego warto wykonać zabieg lakowania zębów?
Zabieg lakowania zębów jest bezbolesny i bardzo skuteczny – zmniejsza ryzyko pojawienia się próchnicy nawet o 90%. Takim oto sposobem możliwe jest uchronienie się przed próchnicą przez minimum kilka lat. Nawet jeśli na powierzchni zębów pojawiły się bruzdy i nie ma możliwości dokładnego oczyszczenia ich szczoteczką do zębów, dzięki lakowaniu rozwój bakterii zostaje skutecznie zatrzymany. Co więcej, lak ma gładką powierzchnię, dlatego też utrzymanie higieny jamy ustnej staje się po jego nałożeniu znacznie łatwiejsze.
Leczenie zębów a przeziębienie
Jako, że obecnie chorujemy częściej niż kiedyś, pojawia się pytanie, czy będąc przeziębionym można udać się do dentysty na umówioną wcześniej wizytę? Opinie lekarzy są na ten temat różne. Jedni uważają, że nie ma żadnych przeciwwskazań, a drudzy sądzą, że przy infekcjach górnych dróg oddechowych warto odłożyć w czasie leczenie zębów – szczególnie w przypadku leczenia kanałowego. Trzeba pamiętać o tym, że wizyta u stomatologa może być obciążeniem i powodować duży dyskomfort, dlatego też w niektórych przypadkach lepiej sobie odpuścić i najpierw wyzdrowieć. Lakowanie zębów jest jednak zabiegiem bezbolesnym. Wizytę u dentysty zaleca się przełożyć przy silnym katarze, intensywnym kaszlu, przyjmowaniu niektórych leków i przy wysokiej temperaturze.