Obryzanie paznokci
reklama

Wiele osób, zarówno dzieci jak i dorosłych, posiada nawyk obgryzania paznokci, który wynika zazwyczaj z podwyższonego poziomu stresu i jest niekontrolowany. Takie obgryzanie paznokci jest nieestetyczne, a do tego może nieść negatywne skutki zdrowotne. Jak sobie z tym radzić?

Negatywne skutki obgryzania paznokci

Ten nawyk sprawia oczywiście, że płytka paznokcia wygląda bardzo brzydko, niezależnie od tego, czy są to długie czy krótkie paznokcie. Jest to rażące zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Niezadbane dłonie mogą zaś przeszkadzać w kontaktach z innymi ludźmi, przede wszystkim w pracy. Warto jednak zaznaczyć, że obgryzane paznokcie nieść mogą przede wszystkim bardzo niekorzystne skutki zdrowotne. Po pierwsze, na paznokciach może rozwijać się wiele bakterii, są one np. idealnym podłożem dla Salmonelli i E.coli. Dlatego też wkładanie paznokci do jamy ustnej bardzo szybko spowodować może przeniesienie tych patogenów i zakażenie nimi całego organizmu. Trzeba także zwrócić uwagę na to, że nawet przy częstym myciu rąk, paznokcie są trudniejsze do wyczyszczenia niż palce i oprócz bakterii wymienionych powyżej, może znajdować się na nich także wiele innych zarazków. Po drugie, obgryzanie swoich paznokci może spowodować zachorowanie na zanokcicę, to znaczy na infekcję skóry wokół płytki paznokcia. Drobnoustroje powodują wtedy zaczerwienienie, miejscowe podrażnienia, a także dość duży ból. Po trzecie, na palcach (szczególnie u dzieci), pojawić się mogą kurzajki, związane z wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Po czwarte, gryzienie paznokci może spowodować problemy stomatologiczne: zęby górne mogą zmienić swą naturalną pozycję, a szkliwo ulec osłabieniu. I wreszcie – po piąte – nawyk ten wpływa na ogólną jakość życia, bo niesie ze sobą wiele negatywnych emocji.

Obgryzanie paznokci – jak temu przeciwdziałać?

Nawyk ten po jakimś czasie staje się wręcz odruchem bezwarunkowym, ale w związku z jego negatywnymi następstwami warto zrobić wszystko, by się go pozbyć. Jednak zawsze potrzeba do tego czasu oraz cierpliwości. W walce z obgryzaniem paznokci pomóc mogą:

  •  zastanowienie się nad przyczynami tego stanu rzeczy i próba ich eliminacji ze swojego życia,
  • w stresujących momentach zajmowanie obu rąk pracą od której nie można się oderwać,
  • czasowe pokrywanie paznokci taśmą albo bandażem,
  • czasowe pokrywanie paznokci taśmą albo bandażem,
  • regularne obcinanie paznokci,
  • pokrywanie paznokci gorzką odżywką,
  • w przypadku kobiet: częste noszenie lakierów i robienie sobie
    manicure,
  • w domu: smarowanie paznokci czymś niemiłym w smaku (np. octem).

Tego rodzaju działania mogą bardzo korzystnie wpłynąć na pozbycie się ze swojego życia tego nieprzyjemnego nawyku, choć zawsze trzeba pamiętać, że nie dzieje się to od razu, a cały proces wymaga czasu.

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj