Łuszczyca – co warto wiedzieć na jej temat?

0
1334
łuszczyca
reklama

Dla wielu chorych staje się ona przyczyna kompleksów, a nieestetyczny wygląd skóry sprawia, że pacjenci często unikają kontaktów z innymi ludźmi. Łuszczyca należy do tych chorób, których nie można ignorować. Na jaką pomoc mogą liczyć ci, którym schorzenie to już teraz utrudnia życie?

Czym jest łuszczyca?

Łuszczyca jest chorobą, która atakuje ludzką skórę. Polega ona na tym, że naturalne podziały komórek przebiegają tu znacznie szybciej, niż powinny. Efektem tego jest pojawianie się typowych objawów tej choroby, a więc czerwonych plam, ropnych pęcherzyków oraz łusek, które szpecą skórę. Dodatkowym problemem związanym z łuszczyca jest uciążliwe swędzenie. Ponieważ wielu chorych nie jest w stanie nad nim zapanować, ich skórę dodatkowo pokrywają rany powstałe wskutek zbyt intensywnego drapania się. Osoby, które cierpią z powodu łuszczycy, muszą się nauczyć żyć z tą chorobą. Choć medycyna czyni tak wiele postępów, skuteczne leczenie tej choroby nie jest możliwe. Można wprawdzie łagodzić przebieg choroby, można cieszyć się coraz dłuższymi okresami jej zaników, jednocześnie trzeba się jednak liczyć z tym, że choroba znów może zaatakować. W jaki sposób można ułatwić sobie życie z łuszczycą?

Na czym może polegać leczenie łuszczycy?

Łuszczyca jest trudnym i podstępnym wrogiem, a walka z nią nie jest łatwa. Na szczęście współczesna medycyna zna coraz więcej metod i środków, które pozwalają na złagodzenie przebiegu tej choroby. Dobre efekty w walce z łuszczycą może przynieść stosowanie środków do stosowania zewnętrznego. W tym gronie dobrze sprawdzają się m. in. maść salicylowa, pasty z cygnoliną oraz maści i pasty kortyzonowe. Ważną rolę w leczeniu łuszczycy odgrywa też światło. Jedną z najpopularniejszych metod walki z tą choroba jest przecież naświetlanie sztucznym światłem UV-A, które powinno być przeprowadzane w profesjonalnych gabinetach lekarskich.

Znane są też liczne środki do stosowania wewnętrznego, z których korzysta się w trudniejszych przypadkach. W tym gronie znajdują się m. in. leki cytostatyczne, które mają hamować wzrost komórek skóry i spowalniać ich podział. W sytuacji, gdy przebieg łuszczycy ma bardzo ostry przebieg, można również stosować tabletki lub zastrzyki koryzontowe. Nie brak też leków, które (ze względu na skutki uboczne) wzbudzają wiele emocji i kontrowersji. Tu wyróżniają się retionoidy, czyli pochodne witaminy A, z których korzysta się głównie w leczeniu łuszczycy dłoni oraz podeszwy stóp. Spory towarzyszą też terapiom, w których wykorzystywane są hormony przeciwwzrostowe. Ponieważ z ich stosowaniem wiąże się spore ryzyko, podaje się je tylko w najpoważniejszych przypadkach.

Łuszczycę można też zwalczać dzięki tzw. terapiom klimatycznym. Stan wielu pacjentów poprawia się przecież w czasie pobytu nad morzem lub w górach, a zmiana klimatu pozwala im pozbyć się wielu dolegliwości związanych z łuszczycą. Najkorzystniejszym rozwiązaniem są jednak wyjazdy nad Morze Martwe, którego zasolona woda ma bardzo dobry wpływ na skórę pacjentów.

Choć łuszczyca jest poważnym problemem, współczesna medycyna zna coraz więcej skutecznych metod walki z tą chorobą. Najważniejsze, by swej choroby się nie wstydzić i w porę poszukać pomocy. Gdzie? W tych oddziałach dermatologicznych, które specjalizują się w leczeniu łuszczycy oraz w stowarzyszeniach, które mają pomagać osobom cierpiącym z powodu łuszczycy. Im wcześniej skorzysta się z ich wsparcia, tym większa szansa na pokonanie choroby.

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj