Dłuższe życie bez poważnych chorób? Możliwe, ale jest kilka warunków

0
1578
Dłuższe życie bez poważnych chorób? Możliwe, ale jest kilka warunków
reklama

Pięć czynników stylu życia może znacznie wydłużyć nasze życie bez poważniejszych chorób. Międzynarodowy zespół naukowców opublikował niedawno badania, z których wynika, że stosując się do kilku zasad jesteśmy w stanie dłużej cieszyć się zdrowiem bez poważniejszych lub chronicznych chorób.

Grupa badaczy pod kierunkiem naukowców z Uniwersytetu Harvarda obserwowała przez ponad 20 lat pracowników służby zdrowia, np. pielęgniarki i prowadzili badania ankietowe dotyczące ich trybu życia i oczekiwań, co do stanu zdrowia. Badania prowadzone w tak długim okresie pozwoliły na sformułowanie miarodajnych wniosków.

Okazało się, że osoby ankietowane, które przestrzegały pięciu zasad dotyczących zdrowego stylu życia, znacznie wydłużyły okres po 50 roku życia bez poważniejszych i przewlekłych chorób, takich jak nowotwory, choroby układu krążenia czy cukrzyca.

Czy eksperci wskazali czynniki, które pomogą nam dłużej cieszyć się zdrowiem? Na podstawie długoletnich obserwacji, naukowcy podkreślają, że decydujące jest:

  • unikanie palenia
  • utrzymanie umiarkowanej masy ciała
  • aktywność fizyczna, przynajmniej 30 minut dziennie
  • zdrowa dieta
  • ograniczone spożycie alkoholu

Ustalenia badaczy sugerują, że szeroka promocja zdrowego stylu życia przyczyniłaby się do zmniejszenia obciążenia dla krajowych systemów opieki zdrowotnej poprzez obniżenie ryzyka rozwoju wielu chorób przewlekłych, w tym raka, chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy.

– Biorąc pod uwagę wysokie koszty leczenia chorób przewlekłych, promowanie zdrowego stylu życia poprzez poprawę jakości odżywiania i warunków fizycznych pomogłyby obniżyć koszty opieki zdrowotnej i poprawić jakość życia – powiedział profesor Frank Hu, jeden z naukowców koordynujących badania Uniwersytetu Harvarda.

Wpływ stylu życia na jego długość był już wcześniej przedmiotem wielu badań naukowych , jednak niewiele prac naukowych wyjaśniało, jak połączenie czynników zdrowego trybu życia odnosi się do wydłużenia okresu wolnego od chorób, szczególnie u osób w średnim wieku.

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj