Co to jest otoskop?

0
2273
otoskop
reklama

Otoskopy to narzędzia, które spotkamy przede wszystkim w gabinetach laryngologicznych. Korzystają z nich również lekarze pierwszego kontaktu. Otoskop używany jest też na co dzień, poza obszarem medycznym, w domu w przypadku dzieci, które mają skłonność do umieszczania wewnątrz ucha niewielkich przedmiotów. Do czego służy otoskop i dlaczego ma tak szeroki zakres zastosowania?

Otoskop – narzędzie umożliwiające wziernikowanie ucha

Otoskopy mają niewielkie rozmiary, jednak w wielu przypadkach pomagają w postawieniu prawidłowej diagnozy z zakresu laryngologii. Badanie, w którym jest wykorzystywane, to otoskopia. Celem jest uwidocznienie błony bębenkowej, aby dostrzec ewentualne zmiany i wnętrze ucha w odpowiednim powiększeniu. Otoskopy są stosowane przy diagnozowaniu stanów zapalnych w uchu zewnętrznym i środkowym. Pozwalają ocenić stan kanału słuchowego, a także wykryć ciała obce, znajdujące się w przewodzie słuchowym. Ich wszechstronność oraz łatwość użytkowania sprawiły, że korzystają z niego laryngolodzy, pediatrzy i rodzice.

Jak wybrać otoskop?

Aby móc dobrze przeanalizować skuteczność i jakość poszczególnych modeli, należy zapoznać się bardziej szczegółowo z budową otoskopu. Kluczowe dla komfortu pracy i skuteczności badania jest źródło światła. Do wyboru są otoskopy z oświetleniem ksenonowo-halogenowym i LED. A jakie są polecane otoskopy? Zdecydowanie w obszarze medycznym lepiej sprawdzają się otoskopy LED. Światło jest jaśniejsze i ma większe natężenie, ponadto zapewnia doskonałe odwzorowanie naturalnych barw. Takie światło ma istotny wpływ na kontrolę i ocenę stanu błony bębenkowej.

Drugim ważnym elementem budowy otoskopu jest szkło powiększające. Znajduje się na jego głowicy i umożliwia obserwację w 2-3-razowym powiększeniu obrazu.

Wyróżnić możemy też rodzaje otoskopów ze względu na ich źródło zasilania. Bardziej mobilne urządzenia zasilane są bateriami, zużyte w dowolnym momencie możemy zamienić na nowe. Problem pojawia się jednak w momencie, kiedy nie mamy aktualnie do nich dostępu. Alternatywą są otoskopy na akumulatory, których nie wymieniamy, a ładujemy z wykorzystaniem specjalnej ładowarki.

Zastanawiając się, jak wybrać otoskop, warto zwrócić uwagę na wzierniki. Mają cylindryczny, stożkowy kształt, przypominają metalową trąbkę. Mogą występować w rozmiarach od 2,2 mm do 10mm, zawsze dobieramy je do potrzeb konkretnego pacjenta. Poza tym dostępne są w wersji jednorazowej i wielokrotnego użytku.

Otoskopia – kiedy wykonuje się badanie?

Otoskopia jest jednym z podstawowych badań, które znalazły swoje zastosowanie w ocenie stanu błony bębenkowej i ucha środkowego. Objawami chorób ucha, które kwalifikują pacjenta do badania, są m.in. ból ucha i osłabienie słuchu. Zdarza się, że towarzyszą im też zmiany w obrębie gardła i nosa. Trzeba jednak mieć świadomość, że objawy często nie wskazują bezpośrednio na choroby laryngologiczne, jednak otoskopia w takim przypadku jest badaniem, pozwalającym je wykluczyć lub potwierdzić wcześniejsze przypuszczenia.

Otoskopy pomimo swojego przeznaczenia medycznego, są wybierane też przez rodziców do użytku domowego. Ich zakres zastosowania jest niezwykle szeroki, co powoduje, że w sklepach dostępne są modele bardziej rozbudowane dla lekarzy oraz tańsze i prostsze w obsłudze do prywatnego użytku.

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj